Atlanta restaurants, chefs among James Beard Award 2018 semifinalists

Chef Ryan Smith / (Chris Hunt/Special)

The James Beard Foundation has announced its list of semifinalists for 2018 awards, and metro Atlanta restaurants and chefs fared well, although there were several notable omissions.

The finalists will be announced March 14 in Philadelphia, and the winner will be announced May 7 in Chicago.

Among national awards, Brian So of Spring in Marietta and Parnass Savang of pop-up Talat Market in Inman Park are among those chefs under the age of 30 nominated as Rising Star Chef, with So being a semifinalist in the category for a second time. Sarah O’Brien of Little Tart was nominated again in the Outstanding Baker category.

In the Best Chef: Southeast category, Ri Liu of Masterpiece in Duluth was nominated for the second time, along with Atsushi Hayakawa of Sushi Hayakawa and return nominees Ryan Smith of Staplehouse and Meherwan Irani of Chai Pani in Asheville and Decatur (as well as Botiwalla in Ponce City Market). Noticeably absent from the category are Kevin Gillespie and Billy Allin, who have been finalists several times. Steven Satterfield, who won in the category last year, isn’t eligible to be nominated in the category again for five years (though he’s eligible to be nominated in other categories).

Mashama Bailey of The Grey in Savannah and Matthew Raiford of The Farmer & The Larder in Brunswick also got nods in the Best Chef: Southeast category.

Chef and restaurateur Hugh Acheson was recognized in the Outstanding Chef category for his restaurant Five & Ten in Athens (he also has several projects in metro Atlanta).

Other semifinalists with Georgia ties include former One Flew South chef Duane Nutter’s Mobile, Ala. restaurant Southern National, which was nominated for Best New Restaurant and Steve Palmer, who was nominated for Outstanding Restaurateur and whose Charleston, S.C.-based Indigo Road hospitality group also includes Atlanta restaurants O-Ku, Oak Steakhouse and Colletta in Avalon and Donetto in West Midtown.

 

The Georgia semifinalists include:

 

Outstanding Baker

Sarah O’Brien, Little Tart Bakeshop, Atlanta

 

Outstanding Bar Program

Kimball House, Decatur

 

Outstanding Wine Program

Miller Union

 

Rising Star Chef of the Year

Parnass Savang, Talat Market, Atlanta

Brian So, Spring, Marietta

 

Best Chef: Southeast

Atsushi Hayakawa, Sushi House Hayakawa, Atlanta

Meherwan Irani, Chai Pani, Decatur and Asheville, N.C.

Ryan Smith, Staplehouse, Atlanta

Mashama Bailey, The Grey, Savannah

Rui Liu, Masterpiece, Duluth

Matthew Raiford, The Farmer & The Larder, Brunswick

 

Outstanding Chef

Hugh Acheson, Five & Ten, Athens

 

Outstanding Restaurateur

Steve Palmer, The Indigo Road (Oak Steakhouse, O-Ku, Colletta, Donetto)

 

 

A complete list of 2018 semifinalists is online at jamesbeard.org/awards.

 

RELATED:

Steven Satterfield wins 2017 James Beard Award

Atlanta finalists come up short at 2016 James Beard gala

Atlanta writers win big at the James Beard Foundation Book, Broadcast and Journalism Awards

 

More on Staplehouse and Ryan Smith:

Inside the mind of Chef Ryan Smith

Bon Appetit names Staplehouse America’s Best New Restaurant

The best cocktails at Staplehouse

Review: To Staplehouse, with gratitude

How to make a delicious cocktail from Staplehouse

Staplehouse now offering brunch

 

Read more stories like this by liking Atlanta Restaurant Scene on Facebook, following @ATLDiningNews on Twitter and @ajcdining on Instagram

Reader Comments 0

0 comments